Pogaqe e sapo gatuar nga ne
Pogaqe e sapo gatuar nga ne

Pogaqe e sapo gatuar nga ne

Kuzhint.com

Pogaqe e sapo gatuar nga "Te Gatuajm"

Per pergaditjen e 4 pogaqeve te vogla ju duhen:

  • 500 gr miell
  • 200 ml kos + 50 ml Uje te nxeht
  • 1 vezë
  • 1/2 lugë të qajit sodë bikarbonë
  • 1/2 lugë e gjellës kripë

Përgatitja:

Kosit i shtohet sodë, kripë, një vezë dhe miell.

Brumin e formuar nga këta përbërës e ngjeshim shumë, gjerë sa të fitojmë nje brum të fortë homogjen.

Nga brumi i pergaditur formojm pogaqe te vogla si ne foto dhe i vendosim ne tepsi te lyer me gjalpe.

Para se ta fusim në furrë te nxehur mirë, pogaqet e vogla i shpojmë me piru në disa vende që të mos ndahet korja, e pjekim afër 40 minuta ne temperatur 200 grad dhe e servojmë me vezë të fërguara, djathe, ullinje etj…


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  sapo  gatuar  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Recetë nga fiku kundër kapsllëkut
Brokoli kundër leucemisë
Si ta gatuajm salcen per >Majonez<