Si te pergaditim kungull misiri
Si te pergaditim kungull misiri

Si te pergaditim kungull misiri

Kuzhint.com

Pergaditja:

Ne fillim e prejm ne copa gungullin e misirit ia hekum farat, e qerojm dhe pastaj e prejm ne katror si ne foto.

Marrim nje tengjere i vendosim katrorat e prera te gungullit ku siper tyre i qesim sheqer sipas shijes dhe nje gote te qajit me uje.

Tengjeren e mbulojm me kapak dhe e lme qe te zihet mbi zjarre derisa kungulli te jet zbutur.

Pastaj pasi te jet zier kungulli e servojm te nxeht ose edhe te ftohur sipas shijes qe kemi,

Nese e gatuani ateher ju beft mire!

Foto nga Lirime Fejzullahi.


Fjalet kyqe : embelsira  pergaditim  kungull  misiri  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

SALCA PER TE SHIJUAR SALLATAT!
Gulash Hungarez
Qofte me mishë viçi në salcë