Krem karamel   per ëmbëlsira
Krem karamel per ëmbëlsira

Krem karamel per ëmbëlsira

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

250 ml qumësht, 150 g gjalpë, 2 lugë miell, 100 g sheqer, 15 g sheqer vanilje dhe 50 ml ujë

Pregaditja e recetës :

Në një tigan të vogël vlojm qumështin dhe gradualisht shtojm mielle dhe e perzien qe mos te behet kokeriza dhe pastaj e lem qe te ftohetë.

Në një tase tjeter me mikser elektrike perziejm gjalpin ne kete mase shtojm 30 gr sheqer, sheqer vanilje dhe përzierjem me qumësht qe e kemi gatuar dhe ftohurdhe prape, vazhdojm me rrahjen derisa masa te jet bashkuar mire.

Ne sobe e vendosim nje nje tas dhe ne te derdhim pjesën e mbetur të sasisë së sheqerit(70 g), e leme qete shkrihet pak sa te merr nje ngjyr te arte pastaj ia hedhim 50 g ujë dhe e lem qe të ziej deri sa te shkrihet plotësisht sheqeri dhe përzierje fillon të trashet dhe te marer ngjyre te karamelit.

Pastaj ia shtojm gjalpin në masën me sheqer dhe në mënyrë intensive e rrahim deri sa fillon të ngjaj në krem si ne foto.

Ky krem karamel mund të përdoret si një mbushje për ëmbëlsira, dhe pasta të tjera.

Si edhe është shumë e shijshme kur konsumohet!


Fjalet kyqe : embelsira  krem  karamel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mufinsa me  kokos
Samsa - embelsire e ngjashme me bakllaven
Tatli  me forma