Si ta përgatitim taratorin
Si ta përgatitim taratorin

Si ta përgatitim taratorin

Kuzhint.com

Per tarator preferohet kos i trashe.

Hidhet kosi ne nje ene porcelani me pak kripe dhe e perziejme me telin e kuzhines.

Nderkohe kastravecat e pastruar i grijme ne rende te trashe dhe i kullojme nga lengu i tyre i tepert dhe i hedhim ne enen me kos.

Bashke me hudhrat e grira imet mundesisht te shtypura dhe i periziejme serish derisa te jete mase homogjene gjate kesaj kohe shtojme dhe vajin dhe kripen dhe pak uthull sa per shije si dhe pak kober.

Pasi te jete perzier mire e vendosim enen ne frigorifer per disa minuta sa te ftohet pak.

Serviret gjithmone i ftohet.


Fjalet kyqe : salca  tarator  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallatë me fasule
 Gjoks pule me limon
Supë me patate dhe spinaq