Shpageti torte
Shpageti torte

Shpageti torte

Kuzhint.com

Perberesit: 4 Veze te ndara 1 Prise kripe 120 gr Sheqer 1 Pako pecive 120 gr Miell 250 gr Kompot ananasi i konservuar 250 gr Ricotta (Quark) 500 ml Ajke 1 Pako shllag me shije vanille Marmelad Cokolate e bardhe Perberesit: Rrahim te bardhat e vezeve se bashku me kripen dhe sheqerin pastaj ia hedhim te verdhat e vezes duke e rrahur vazhdimisht masen dhe ne fund ia shtojme miellin e perzier me peciven. E lyejm tepsin me vaj dhe aty e derdhim brumin duke e sheshuar mire brumin dhe e vendosim ne furre per tu pjekur ne temperatur 200 Grad per 15 minuta. Pasi te pjeket e largojme nga furra e lem te ftohet pastaj e largojme edhe nga tepsia peten. Ajken e rrahim me mikser dhe pak e nga pak ia shtojme ricotte-n si dhe pluhurin e shllagut (kremi nuk duhet te jete shume i trashe).

Lyejme peten me 3 luge gjelle nga kremi pastaj ia vendosim copat e ananasit siper duke e mbuluar tere siperfaqen e siperme te tortes.

Mbushin shiringun e kuzhines me kremin e mbetur dhe bejme shume fije shpageti siper tere tortes.

Marrim marmeladen e perzime mire dhe me ane te luges e hedhim siper tortes dhe ne fund i hedhim edhe pak cokolate te bardhe te bluar ne rende. Burimi: www. chefkoch. de Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : embelsira  shpageti  torte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Revani me leng limoni
Si t’i drejtoni flokët pa përdorimin e hekurit
Ëmbëlsira angleze