Sarma me prasa
Sarma me prasa

Sarma me prasa

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

mishe dhe qepe, oriz 1 got, biber dhe kripe, gjethe nane dhe biberi zi, salc domatesh dhe majdanoz, 2 thelbi hudher

Pregaditja e recetës :

Sarma me prasa nga Kaltrina Berisha.

İ marrim prasat dhe ia prejm te gjelbertat sepse vetem te bardhat na duhen i ndajm ne dy pjes te njejt dhe ne mes i prejm deri posht më thike por jo ne mes deri ne fund vetem nje prerje dhe i vlojm ne uje per 3 minuta duhet te vlojn prasat pastaj i largojm nga zjarri.

Pası i largojm nga zjarri i qesim në kulojs dhe kur ftofen me mishin qe duhet pregaditur (ferguar) me par me perbersit e me siperm i mbshtjellim ne forme trekandshi si ne foto dhe i rendit ne tengjere pastaj i leme e te ziejn për 45 minuta.


Fjalet kyqe : sarma  prasa  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ja si të dalloni nëse me të vërtetë është bukë e zezë,
Raviol me krem
Krelan me miell misri dhe spinaq