Biskota me hurma
Biskota me hurma

Biskota me hurma

Kuzhint.com

Perbersit: Per mbushjen: Rreth 1 filxhan hurma te coptuara 2 lugë ujë 2 lugë sheqer Një majë luges me kripë 2-3 lugë arra copëtuar Për brumin: 2 gota miell 1 lugë çaji pluhur pjekje 4 tbsp sheqer pluhur 100 gram gjalpë 3 lugë vaj rreth 2 lugë qumësht Pergaditja. ne nje ene hedhim gjalpen ne temperature te dhomes dhe ne te shtojme sheqerin dhe 3 luge vaj duke e perzier vazhdimisht me tel ose me mixer qe te shkumohet dhe ne te shtojme qumeshtin dhe peciven duke i hedhur mielle 2 gota ose edhe em shume qe te formesohet brumi e perfundojme brumin duke e mledhur dhe ne anen tjeter pergadisim mbushjen me 1 filxhan hurme te coptuara me pak uje arra te coptuara krip pak dhe sheqer.

Pasi te kete pushuar brumi per 5 min marrim e shtrijme me pic brumin e prejme me nje gote te rumbullaket njelloj sikur ne foto format dhe i mbushim me mbushjen e hurmave dhe i vendosim ne nje tepsi me forma duke i shtypur pak qe te marrin formen ose mundeni edhe cfar do lloj forme.

Pi qen en tem 150 grad per 20 min sherbehen te sperkatuara me sheqer pluhur...


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  hurma  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe rrethore
Pa ilaqe kunder alergjis se syve
Maskë  për aknet me miellë tërshëre