Pite ne form luledielli
Pite ne form luledielli

Pite ne form luledielli

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

700 gr. miell, 300 ml uje te vaket, 1 kg. spanak, vaj ose gjalpëper lyrje re petave, 3 vez, 500 gr gjize e kulluar, 200 gr qep te reja, 1/2 e pecives, kripë.

Pregaditja e recetës :

Pergaditet brumi i butë me mielle të situr, uje te vaket, krip, 1/2 e pecives, dhe1 luge vaj sikurse për çdo pite.

Pasi e leni te pushoj gjysem ore, pastaj brumin e ndahet në toptha të vegjël të cilët hapen me tëhollues duke i përmillur vazhdimisht dhe petët e hapura te lyera ne mes me gjalpe do ti vendoseni njera mbi tjetren duke i bere dy peta te ngjajshme.

Flli i pites;

Në ndërkohë ne nje tenxhere hidhet 3 vez, 500 gr gjize e kulluar, 200 gr qep te reja te grira imet dhe1 kg. spinak te lare mir, te kulluar dhe i grir imet,

Pregatitja e pites;

Marrim njeren pet qe e kemi pregadit me kulleq nga gjysma e brumit dhe e shtrim ne tepsi qe me par i kemi shtru leter per pjekje e lyej mir peten me gjalp te shkrir, pastaj e vendosim fillin (ose argjein ) ne mes ne form topi dhe nje rrethe anash e bejme me te,

Ne ndekohe e marrim edhe peten tjeter e mbulojm e lyem me gjalp tere piten dhe pastaj ne mes ia qesim nje pjat te supes dhe ne fund ia rregullojm rrethet e pites duke i mshel me dor ose me pirun ne te gjitha anet.

Ndryshimi nga pitet e zakoneshme eshte se kjo prehet ne pjes te barabrta nga 3 cm, ku secila pjes rrotullohet (shihni foton), lyet me gjap dhe vendoset në furrë qe te piqet ne temperatur 200 gradë C, si të largohet nga furra, spërkatet pak me uje, mbulohet për pak kohë dhe shërbehet e nxehtë.

Pitja mund të përgaditet edhe me petë të gatshme.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : brumera  pite  form  luledielli  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Speca te kuqe turshi te mbushur me djathe feta
Tatli  me kokos nga tegatuajm.com
Si ti largojme njollat e karrotes dhe te tjerat  nga rrobat