Role me krem vanilje
Role me krem vanilje

Role me krem vanilje

Kuzhint.com

Perbersit;

- 5 vezë,

- 15 lugë sheqer,

- 15 lugë vaj,

- 5 lugë kakao,

-15 lugë miell,

-15 qumeshet

- 1 sheqer vanilje.

- 100 g çokollatë,

- 25 g margarinë

1 shllag vanilje

- 1 sheqer vanilje.

Tundni mirë vezët me 15 lugë dhesheqer vaniljen Më pas ia shtoni qumeshtin miellin te perzier me peciv dhe kakao si dhe vajin, tundni edhe pak,

Të gjitha këto i përziejmë dhe i qesim për t’u pjekur në një tepsi, dhe piqeni në furrë në 180 gradë celsius.

Pasi te jete pjekur e vendosni ne nje pecet kuzhine e mbeshtillni ngadal qe te merr form deri sa ta pregaditni kremin per mbushje

Për kremin:

Me mikser përgadisim shllagiun bashkë me sheqerin, dhe i perziejm bashke me qokollalladen dhe memargarinën qe e keni shkri se bashku ne avull pastaj ia qesim vanilen dhe i perzim te gjitha duke i bere nje mase te dendur.

Marrim pandispanjen e shtrijm ne nje foli najloni dhe e lyejmë tere siperfaqenme kremin e pregaditur dhe ne fund fillojm t'a mbështjellim duke e bere nje role.

Nje pjes te kremit dhe te qokolates i ndajm qe ta zbukurojm rolladen.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  rrole  krem  vanilje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbëlsirë me krem çokollade
Supë me patate dhe spinaq
Torte zemer