Kifle me puding
Kifle me puding

Kifle me puding

Kuzhint.com

Perbersit;

200 g miellë,

100 g margarinë,

100 g sheqer,

1 buding vanilje,

2 lugë qumësht, për hapje:3 lugë sheqer pluhur,

1 qese sheqer vanilje.

Pergaditja;

Marrim nje ene te madhe dhe ne te qesim ;miell, sheqer, buding dhe ngadalë i perziejm

Ne një ene tjeter perziejm të verdhat e vezëve, ngadalë shtojm qumështin dhe margarin e zbutur

Pastaj vezët ngadalë sihtojm në enen me miell. dhe e formojm brumin

Pastaj e ndajm ne copa të vogla dhe me to bëjë kifle.

Kiflet e pregaditura nga brumi i vënë në një tepsi per pjekje tebrreshtuara mbi letërper pjekje.

Pastaj e vendosim ne furrë te nxeht per ta pjekur per 15 min. në 180 grad C.

Kiflet e pjekura i hekim nga tepsia dhe i rrotullojm duke i lene qe të ftohet pak dhe pastaj spërkat me sheqer pluhur të përzier me sheqer vanilje.


Fjalet kyqe : brumera  kifle  puding  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Çaji i xhenxhefilit, i këndshëm dhe me veti kuruese
Gullash me pure domatesh
Peshku i pjekur ne furre