Receta e gjyshes per petulla
Receta e gjyshes per petulla

Receta e gjyshes per petulla

Kuzhint.com

Përbërësit: 1/2 kg miell 1/2 litër ujë 3 vezë 1 lugë çaji Kripë o se sheqersipas shijes Përgatitje Ne fillim ndajm vezet te verdhat veq dhe te bardhat veq dhe te dyja i rrahim me mixer veq e veq per nga 5 minuta.

Në masen e te verdhave te vezëve lehtë shtojm një gjysmë litër ujë të vakët dhe e një lugë çaji kripë dhe i perziejm me shpejtsi të vazhdueshme.

Në masën e perfituar shtojm miellin ngadalë dhe e perziejm.

Së fundi, shtojm shkumen e te bardhëve te vezeve deri sa masa te jet kombinuar, dhe brumi fillon të marrë flluska. Marrim nje tigan më yndyrë dhe e qesin mbi nje pllake të nxehtë shporeti dhe pasi te jet nxeh vaji me një lugë marrim nga brumi dhe fillojm për ti ber petullat dhke i kaverdis dersa të skuqen qe te marrin ngjyr te artë Ju mund ti servoni të kripur ; me krem, djathë, proshutë ose te spërkatën me sheqer pluhur.


Fjalet kyqe : brumera  receta  gjyshes  petulla  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pica per mengjes
Tave me kofsh pule dhe oriz bere nga Era Rexhepi
Sallat ne forme iriqi (dizajn )