Qofte viçi në uiski
Qofte viçi në uiski

Qofte viçi në uiski

Kuzhint.com

Përbërsit:

1 kg qofte viçi,

5 dl uiski,

5 dl supë viçi,

5 dl ajkë e thartë,

2 lugë piper të gjelbërt në kokrra,

Piper i zi i bluar,

Përgatitja:

Pjekni qoftet në vajin e nxehtë 3 minuta për çdo anë, shtoni uiskin dhe fërgoni edhe disa minuta.

Largoni mishin dhe vendoseni në një vend të nxehtë.

Në të njejtën enë shtoni supën e viçit, shtoni piperin e gjelbërt, ajkën e tharrtë, kripën dhe piperin e zi të bluar dhe zieni disa minuta duke i përzier.

Shtoni mbi mishin dhe servojeni me shtesa sipas dëshirës.


Fjalet kyqe : gjellera  qofte  viqi  uiski  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

KOKOS BAJADERA
Antipast me pershut ,djathe dhe domate
Embelsir me kokos ipër 10 min!