Qebapa bosnje
Qebapa bosnje

Qebapa bosnje

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

600 gr mish i grirë qengji, 1 kokë qepë, lugë erëza të përziera, 2 thelpinj hudhër, vaj, kripë, dhe piper i zi

Pregaditja e recetës :

---------------------------------------------------

-------------------------------------

* 600 gr mish i grirë qengji

*1 kokë qepë

* 1 lugë erëza të përziera

* 2 thelpinj hudhër

* vaj,

*kripë

*dhe piper i zi

--------------------------------------------

-------------------------------------------

E grijmë qepën dhe e hedhim në enën e thellë me mishin e grirë.

Hedhim erëza të përziera, kripë dhe grijmë piper të zi.

I shtypim thelpinjtë e hudhrës dhe i hedhim në enë.

Përziejmë me lugë.

Vazhdojmë masën ta ngjeshim me dorë.

Me dorë marrim nga masa dhe i bëjmë qoftet.

Në skarë hedhim vaj dhe në të i pjekim qoftet.

Samunin e presim përgjysmë.

Njërën gjysmë e presim përgjysmë për së gjati dhe në të vëmë dy qofte.

Samunin e vëmë në dërrasën për servirje, të zbukuruar me dy gjethe sallate jeshile.

Në njërin gjeth vëmë një lugë kajmak dhe në tjetrin një lugë ajvar.


Fjalet kyqe : qebapa  bosnje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me petë te gatëshme dhe bruznica
Brownie me malina
Pogaçe te vogla ( brumi me patate) nga Kaltrina Berisha