Pite me qepë dhe spinaqë nga tegatuajm
Pite me qepë dhe spinaqë nga tegatuajm

Pite me qepë dhe spinaqë nga tegatuajm

Kuzhint.com

Pёrbёrёsit:,

mielle sipas nevojes,

uje te vaket dhe kripe,

200 gr gjethe spinaqi,

200 gr qepe,

100 gr djathё i thёrmuar,

gjalp ose vaj per lyrjen e petave,

Pergaditja;Ne fillim pregaditim brumin per pite me uje te vaket dhe krip per sa antar te familjes qe keni. e ndajm ne dy pjes dhe secilen pjes e ndajm ne kuleq te barabart per te dy petat ;i tollojm dhe nje nga nje i vendosim siper njera tjetres duke i lyer me gjalp ne mes.

Keshtu veprojm dhe i pregaditim dy petat

pregaditim spinaqin dhe djathin dhe veprojmë në këtë mënyrë:

Hedhim spinaqin bashkёme qepet dhe me 2-3 lugё gjelle vaj nё njё tigan dhe gatuajmё nё zjarr tё fortё duke e pёrzierё vazhdimisht pёr 2-3 mintuta.

E vendosim nё njё kullesё dhe e lёmё tё ftohet pak.

Pasi tё jetё ftohur e shtypim me dorё qё t’i nxjerrim lagёshtirёn e tepёrt.. Pёrziejmё mirё vezёt me spinaqin, dhe djathin.

Hapim petat e byrekut ne nje tepsi te lyer me gjalp dhe I shtrojmё mbushjen e spinaqit.

Mbulojmё me petentjeter e lyejm siper me gjalp dhe epjekim nё furrё nё 200 gradё pёr rreth 30 minuta deri sa petat tё bёhen krokante dhe tё marrin ngjyrё kafe tё hapur.

Ju beft mire!!


Fjalet kyqe : brumera  pite  spinaq  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kundër astmës me gjethe fiku
Buke me rrushe te terur dhe mjalte
MASKE PER FLOKE QE BIEN