PILAF ME ZARZAVATE
PILAF ME ZARZAVATE

PILAF ME ZARZAVATE

Kuzhint.com

Perberesit: *400 g oriz, * 400 g laker e bardhe, *300 g fasule, *2 dege selino, * 120 g karrota, *3 domate, * 25 gr margarine ose vaj, * sallam i coptuar, *1 luge kafeje kripe, piper, *1 tablete supe, * liter uje, ˝ gote vere. Pergatitja: 1. Grihet holle dhe hidhet ne tenxhere me fasulet, selinot dhe karroten e grire, domatet e gira, kripe, tableten e supes dhe 1 liter uje.

Mbyllet tenxherja dhe pas fishkellimes lihet te zjeje per 40 minuta. 2. Pas kesaj kohe ne nje tigan kaurdisen margarina dhe shtohet salami I prere ne kubike, orizi qe te mare shije dhe ne fund vera. 3. Kur vera te avulloje, bashkohet orizi me zarzavatet, perzihen, mbyllet tenxherja dhe lihen per 8 minuta te tjera. 4. Hapet tenxherja, perzihet mire dhe sperkatet me piper te sapobluar.


Fjalet kyqe : gjellera  pilaf  zarzavate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pite e shpejtë me mish të bluar
Ëmbëlsirat që ju përshtaten sipas horoskopit
Rafaello nga Lulja La