Ëmbelsirë me kokos nga ne
Ëmbelsirë me kokos nga ne

Ëmbelsirë me kokos nga ne

Kuzhint.com

Perbersit per brumin:

3 vezë, 1 gote çajit qumesht,

1 gote te çajit vaj,

1 vanilje,

50 gr çokolad,

100 gr arra te bluara,

50 gr rrush i that,

1 gote te ujit griz,

1 gote te ujit miellë,

2luge gjelle me kokos.

Per sherbetin:

2 gota uje,

1 e gjysem sheqer,

3 luge gjelles kokos për dekor.

Pergaditja:

rrahim vezet deri sa te shkumohen pastaj shtojme qumeshtin dhe vajin, gradualisht duke e perziwr me tel kushine hedhim grizen, miellin, peciven dhe sheqer vaniljen.

Pasi te kemi firuar masen e deshiruar hedhim arrat, cokoladen e coptuar dhe rrushin, masen e pjekim per 30 min ne temp 170 grad.

Ne anen tjeter ziejm sherbeton per 30 min dhe pasi torta te jete pjekur e leme te ftohet dhe ia hedhim sherbetin e nxeh.

Kokosi mbetet si bryme siper tortes dhe torta ka shije fantastike, tepsia le te jete katrore.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  bryma  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rolad  mishi  me veze dhe patate
Trileçe me ajk
Embelsir me nutella