Embelsir e shpejt me sherbet
Embelsir e shpejt me sherbet

Embelsir e shpejt me sherbet

Kuzhint.com

Përbersit per pandispanjen:

*4 vezë,

*10 lugë sheqer,

*50 ml vaj,

*1 pako e pluhur pjekje,

*15 lugë mielle,

*50 ml të qumështit,

Për sherbetin:

*10 lugë sheqer,

*10 lugë ujë,

*2 qese sheqer vanilje,

*2 lugë kakao,

*125 g margarinë,

Përgatitje;

Ne fillim vezët i rrahim me sheqer, shtojm vajin, qumështin, pluhurin fryres per embelsira dhe ne fund ia qesim edhe miellin.

Hidhim masen e fituar në nje tepsi per pjekje e vendosim ne furre dhe e lem qe të piqem për rreth ne temperatur në 180 gradë per 20 minuta.

Pasi te jet pjekur torta menjeher të nxehtë e prejm në copa dhe menjeher ia hedhim siper sherbetin e nxehtë.

Sherbeti: Vendosim në vlim nje en me ujë, sheqer, sheqer vanilje, kakao dhe gjalpë.

Kur çdo gjë është shkrirë bukur dhe kombinuarmire ia hedhim tortës te gjithe sherbetin.

Ju befte mire nese e gatuani!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  shpejt  sherbet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mufins me miell misri dhe gruri
Si ti largojme qimet e zeza nga fytyra me vetem dy perberes...
6 gjërat që nuk duhet t’ia thoni dikujt që agjëron