Petulla te rrumbullaketa ne furre
Petulla te rrumbullaketa ne furre

Petulla te rrumbullaketa ne furre

Kuzhint.com

Perbersit;

 • 800gr miell
 • 250ml qumesht te vaket
 • 1lug sheqer
 • 1lug krip
 • 2kokra veze
 • 1 kvasac/maja/tharm
 • Gjysem gote uji vaj
 • gjalp dhe veze per lyrje

Pergaditja:

Brumin e nxejme me te gjith perbersit vec gjalpit te cilin e lejme te shkrije qe te bejm lyerjen e peteve, brumin e ndajm ne kulaq te vegjel dhe pas me pellemban e dores ia japim formen si ne foto i renditim njera afer tjetres i lyejm me gjalpe te perzier me veze dhe i lem qe te fryen (si ne foto. ). per 30 minuta pastaj ia hedhim siper nga pak fara te zeza dhe i pjekim ne furre te parangrohur 200 grad derisa te marrin nje ngjyr te deshiruar....

Ju befte mire


Fjalet kyqe : brumera  petulla  furr  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me kakao dhe koka kola
Speca turshi te pervluar nga tegatuajm
Budingë që nuk do ta pjekim në furrë