Kifle me krem djathi
Kifle me krem djathi

Kifle me krem djathi

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 gota qumësht te ngrohet, 1 gote uje, 1 luge gjelles vaj, 2 te bardha veze, 1 pako maja, 2 lugë sheqer. 1 lugë gjelle kripë, 1 pako krem djathi te pute, miell sipas nevojes, per lyerje :, qumësht dhe, susam

Pregaditja e recetës :

-----------------------------------

---------------------------------

2 gota qumësht te ngrohet

1 luge gjelles vaj

2 te bardha veze

1 pako maja

2 lugë sheqer.

1 lugë gjelle kripë,

1 pako krem djathi te pute,

miell sipas nevojes,

--------------------------------

per lyerje :

------------------------------------

qumësht dhe,

---------------------------Përgatitja:

-----------------------------

Masen e brumit e ulim me qumeshtin, ujin vajin dhe perbersit e tjere te tretura ne nje ene.

Masa duhet te jete e bute si brumi i bukes.

E leme te pushoje per 30 min pastaj e marrim masene hollojme me pic duke e lyer me krem djathin e bute dhe

e rrokullisim ne forme rolade e presim ne rrath e rendisim ne tepsi te lyer me gjalp duke

e lyer secilen me qumesht dhe duke e sperkatur me susam.

I pjekim per 30 min ne 170 grad.


Fjalet kyqe : brumera  kifle  krem  djathi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca dhe domate të mbushura
Kifle suedeze me kanell
Si te gatuajme Patellxhane turshi