Patatet e hasselback një recete suedeze
Patatet e hasselback një recete suedeze

Patatet e hasselback një recete suedeze

Kuzhint.com

Perberesit:

2 patate te medha,

100 gr gjalpe,

100 gr djathe parmezan i grire,

60 gr djathe i tipit gouda i grire me rende nga ana jo e imet fare,

1 thelpi hudher i grire,

kripe, piper,

100 ml pana gatimi.

Fusim patatet ne frigorifer per rreth 30 minuta.

Pastaj i presim feta feta por pa arritur deri ne fund.

Fusim nje fete te holle gjalpe ne cdo dy te prera patateje e djathin parmezan ne cdo dy feta, pasi e kemi pluhurosur pataten me shume pak kripe e piper.

E fusim ne furre te ngrohte ne 180grad per 60 minuta.

Pas 45 minutave, hedhim mbi patate dhe djathin gouda te grire(djathin e verdhe).

E leme akoma per 15 minuta ne furre.

Me pas e nxjerrim dhe e sperkaim pataten, me panen e perzier me hudhren e grire.

Sherbehet e nxehte.


Fjalet kyqe : gjellera  patatet  hasselback  recete  suedeze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kekë me luleshtrydhe (dredheza)
Qofte me perime ne furrë nga tegatuajm
Shampite