Një salcë që lufton migrenën
Një salcë që lufton migrenën

Një salcë që lufton migrenën

Kuzhint.com

Disa ushqime mund ndihmojnë në qetësimin e dhimbjes së kokës.

Të tilla janë:

-farat e linit (në sajë të vetive anti-inflamatore)

-peshku i pasur me omega 3 (salmoni dhe sardelet)

-kafja (nëse e ekzagjeroni mund të veprojë për të kundërtën)

-speci i kuq djegës (kapsikaina njihet për efekt qetësues kundër çdo dhembjeje)

-fara kungulli (në sajë të magnezit)

-spinaqi (në sajë të vitaminës B2, e cila ndihmon fuqishëm në luftën kundër migrenës)

Një recetë fare e thjeshtë, e cila mund të shkojë shumë mirë me pastat, mishin dhe sallatat dhe mënyra më e mirë për të rritur konsumin e këtyre ushqimeve është salca me spinaq, e cila pregatitet si më poshtë

1 kupë spinaq

3 lugë të vogla borzilok të freskët

2 lugë të vogla fara kungulli, fara lini

2 lugë e gjysmë vaj ulliri

3 lugë të vogla majdanoz

1 lugë të madhe lëng limoni

kripë, piper, pak spec djegës të kuq

Bluajini të gjitha bashkë dhe është gati.

Nëse doni mund ta ndani në kubike dhe ta ngrini.


Fjalet kyqe : keshilla  salce  lufton  migrenen  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si ti largojme qimet e zeza nga fytyra me vetem dy perberes...
Kek i shpejte me kakao
Gurabi të shpejta