Pite greke me djath
Pite greke me djath

Pite greke me djath

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

5 vezë dhe 1 dl Vaj, 200 gr miell, 400 gr djathë feta, 200 gr kavqll ose djathë tjetër të fort në qoftë se e dëshironi, 1 Krem ajk (pavllak), 1 lugë çaji pluhur pjekje

Pregaditja e recetës :

Në një tas të mesme lehtë i perziejm vezët, deri sa të jen shkumezuar ato.

Shtojm djathin feta te shtypur me një pirun, djathin e integruar në rende te trasha, kremin, vajin, miellin, pluhur pjekje dhei përziej te gjitha se bashku mire.

Masen e qesim ne nje tepsi 30 cm në diametër

te lyer me vaj pak, dhe e rrafshojm.

Piqet në 180 gradë rreth 45 minuta.


Fjalet kyqe : brumera  pite  greke  djath  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pite ne form luledielli
Makarona gjelle  me mishe te bardhe
Lakra mbrojtëse ndaj rrezatimit