Muffinsa me mascarpone
Muffinsa me mascarpone

Muffinsa me mascarpone

Kuzhint.com

Perberesit per brumin:

Nje gote e gjysem miell ( Gota duhet ti kete 250 ml),

3/4 Gote sheqer,

1/4-1/3 Gote kakao,

Nje luge qaji sode buke,

1/3 Luge qaji krip,

Gjysem gote uje,

Gjysem gote qumesht ose jogurt,

1/3 Gote vaj,

1 Luge qaji sheqer vanille.

Perberesit per mbushjen:

125 gr Mascarpone,

2 Luge gjelle sheqer,

1 Luge qaji miellë,

Nje e bardhe e vezes,

Per kete desert ju duhet nje forme per muffins, dhe forma nga letra per muffins.

Pergaditja per kremin:

Mascarponen me sheqerin, miellin dhe te bardhen e vezes i perzim me nje luge pastaj e vendosim kremin te akulli ne frigorifer per 60 minuta.

Pergaditja per brumin:

Nxehim furren ne 175 Grad.

Marrim formen per muffins (per 12 muffins) i vendosim format nga letra ne secilen vrime.

Ne nje ene bashkojme miellin, sheqerin, kakaon, soden dhe kripen.

Pastaj ia shtojme ujin, qumeshtin, vajin dhe sheqer vanillen dhe e perzime brumin gjate deri sa perberesit te bashkohen mire.

Mbushim me brumin e pergaditur 1/3 e formes per muffins (per afersishte nje luge gjelle per muffins).

Nje luge qaji krem maskarpone e vendosim ne secilin muffins.

Brumin per muffins te mbetur ia hedhim siper secilit muffins.

Kujdes mos te mbushet e tere forma e muffins).

Te pjeken ne temperatur 175 Grad per 25 minuta.

kuchen-hit.


Fjalet kyqe : embelsira  choco  muffins  mascarpone  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me banane te karamelizuar
Rrolad me banane
Fli me miellë misri