Embelsirë e shpejtë
Embelsirë e shpejtë

Embelsirë e shpejtë

Kuzhint.com

Perbersit ;

 • 3 vezë,
 • 200 g sheqer
 • 1 lugë gjelle vaj,
 • 400 g kungull i njomë imët integruar,
 • 150g -200 g miell
 • 1 pluhur per pjekje,
 • (rrush pa fara, qershi ... ),

Kremi siper embelsires;

 • 2 gota salc kosi
 • 1 vanilje sheqer,
 • 1 filgjan gështenja te ziera ( ben edhe pa to)

Pergaditja ;

Perziejm vezët me sheqer dhe vaj derisa të shkumëzuar.

Pastaj shtoni kungulli n e njomë ne rende, rrush pa fara, qershi. , dhe miellin të përzier me pluhur pjekje.

Hidhni brumin në një tigan të thellë te lyer me vaj dhe piqeni në një furrë te nxeht në 180 C për rreth 20-25 minuta

Leme tortën të ftohtë

Në një tas, përziejm salcen e kosit me sheqer vanilje, gjalpë dhe me gështenja te ziera e te shtypura pastaj sipër ia hedhim embelsires si dhe per dekorim i qesim çokollatë ne rende. /mytaste. cz


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  shpejte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbëlsirë me luleshtrydhe
Kifle me karamel dhe lajthia(ose arra)
Role me keksa dhe banane