Manchmelov
Manchmelov

Manchmelov

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

4 të kuqtë e vezëve, 100 gr sheqer, 1 dl vaj dhe 1 dl qumësht, 1 lugë kakao, 1 pluhur për pjekurina, 200 gr miell

Pregaditja e recetës :

Filli : 4 të bardhat e vezëve10 lugë sheqerGlazura :100 gr qokoladë kuzhinepak vaj​Rrahim të kuqtë e vezëve me sheqer, pastaj i shtojmë vajin qumështin dhe kakaon.

Në fund e shtojmë miellin e përzier me pluhur per pjekurina.

Masën e qesim në tepsi të lyer me yndyrë dhe e pjekim në temperaturë 180*C rreth 20 minuta.

Deri sa të piqet torta, rrahim të bardhat e vezëve me sheqer deri sa të bëhet shkumë e fortë.

Pastaj i hedhim mbi tortën e pjekur dhe e fusim përsëri në furrë në temperaturë 100 *C për 10 minuta.

Kur të ftohet i hedhim përmbi qokoladën e shkrirë me pak vaj dhe pak qumësht.


Fjalet kyqe : embelsira  manchmelow  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Brioche (pogaqe)me ajke
Ëmbelsirë  mixse
Si te largojme kokedhembjen pa barna grate shtatezen ( metode kineze)