Kek me  kakao
Kek me kakao

Kek me kakao

Kuzhint.com

Përbërësit për pandispanjën: 5 vezë 5 lugë sheqer 4 lugë miell 2 lug kakao 1 pluhur për pjekurinë 1 sheqer vanilje 50 gr arra të bluara Përbërësit për kremin: 150 ml qokollad arra Përgatitja e pandispanjës: Fillimisht rrahim të bardhat e vezëve me sheqer, i shtojmë të verdhat e vezëve dhe përziejmë edhe pak me mikser. Shtojmë arrat e bluhura, 2 lug kakao, miellin dhe pluhurin për pjekurina. Brumin e hedhim në tepsi të lyer me yndyrë dhe të përmiellur.

Piqet në temperaturë 180*C rreth 20 minuta. Përgatitja e fillit: Shkrijm qokolladen ne avull me 3 lug qumesht e përziejmë mire dhe ia qesim mbi pandispanjë.

Zbukurojmë me arra. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  kakao  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Shpageta me karkaleca dhe speca djegës
Kifle gershet me dy ngjyra ne menyre aziatike
BALLKAN EMBELSIR