Lasagne me spinaq (lazanje)
Lasagne me spinaq (lazanje)

Lasagne me spinaq (lazanje)

Kuzhint.com

Perberesit:

*2 kg Spinaq

*200 gr Qep

*600 gr Domate

*Nje thelp hudhre

*50 gr Gjalp

*40 gr Miell

*300 ml Qumesht

*250 ml Ajke

*Nje luge gjelle ereza te perziera

*Piper te zi

*15 Peta lasagne

*300 gr Kaqkavall ne rende

*Magdanoz i fresket

Pergaditja:

Spinaqin e pastrojme mire dhe e ziejme ne uje me krip 5 minuta.

E provojme edhe njehere per krip dhe e shtypim mire per tia larguar ujin.

Qepeve ua heqim levoren dhe i presim imet.

Domatet i pastrojme dhe i presim ne feta.

Thelpin e hudhres e bluajme imet. 2.

Spinaqin dhe qepet i fergojme ne vaj pastaj ia shtojme miellin sbashku me qumeshtin dhe ajken.

E perziejme masen me luge dhe ia shtojme erezat dhe hudhren.

E lem mbi zjarr 2 minuta pastaj e largojme nga zjarri dhe ia hedhim vezet duke e perzier vazhdimisht.

E hedhim krip dhe piper te zi. 3.

Marrim nje tepsi e fillojme duke i shtruar njehere petat e lazanjes pastaj siper i hedhim spinaqin, mandej domatet dhe kaqkavallin.

Keshtu veprojme deri te mbajrojne petat.

Mos harroni qe shtresa e fundit duhet te jete spinaq dhe kaqkavall. Te pjeket ne temperatur 180 Grad 50 minuta. Para servimit te dekorohet lazanja me magdanoz te fresket. Quelle: www. rezepte. t-online. de


Fjalet kyqe : Spinaq  lasange  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Biskota me miellë kokosi
EKLERA AMERIKAN
Biskota shumë të shijshme (shtrudle)