Kungullur
Kungullur

Kungullur

Kuzhint.com

700 gr kungull (jo te njome por i kuq) nje got vaj nje qumesht, dy gota miell, 500gr djath, 3 kokrra veze, kripe, sheqer, gjalp. Pergatitja:Fillimisht lyejme tepsine me gjalp. Ne nje legen te vogel hedhim kungullin ku e kemi grire ne rende, hedhim vezet, dy luge te vogla sheqer, dy krip, qumeshtin, miellin dhe vajin, i trazojme te gjitha se bashku pastaj hedhim 250 gr djath pasi i trazojme serisht. E hedhim brumin e krijuar ne tepsi e shtrojme ne menyre qe te perhapet mire ne tepsi, shtojme na larte 250 gr e djathit qe patem lene ne copa te vogla! Mund te shtoni vasilikua, dhjozem ca preferoni!


Fjalet kyqe : tradicionale  kungullur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

4 MENYRA SI TE MESONI TE HANI ME PAK!
Tatli me forme (gjethi) flete
Recete pa laktos dhe ve