Qka eshte peciva (pluhuri fryres)
Qka eshte peciva (pluhuri fryres)

Qka eshte peciva (pluhuri fryres)

Kuzhint.com

Pluhuri pjekes sherben per te fryre embelsirat, tortat, kekun etj ne momentin qe ato piqen ne furre, pra pa patur nevoje qe brumi te vije paraprakisht si me majane e birres.

Shume e ngaterrojne me soden e bukes, por jane perberje komplet te ndryshme.

Aftësia e saj për të fryr brumin vjen si pasojë e bashkimit të saj me ushqime me acide si bulmetet, limoni apo uthulla.

Për të eksperimentuar, përveç pluhurit për pjekje shtoni pak limon dhe do t’ju duhet soda e bukës për të balancuar.

Merrni parasysh faktin se pluhuri për pjekje është rreth katër herë më i fuqishëm se soda e bukës, prandaj bëni kujdes me raportin.

Mund të përdoren dhe të dyja ose njëra në vend të tjetrës.

Por ky përdorim duhet bërë me kujdes dhe duke lexuar me vëmendje recetat.

Merrni parasysh faktin se pluhuri për pjekje është rreth katër herë më i fuqishëm se soda e bukës, prandaj bëni kujdes me raportin.

Pluhuri për pjekje është një përzierje e sodës së bukës, acidit dhe niseshtesë së misrit.

Pra, faktori i aciditetit është tashmë i përfshirë kështu që nuk keni nevojë të shtoni lëng limoni ose uthull. hembull kek me limon apo me portokall.

Në ndryshim nga soda, pluhuri për pjekje ka efekt të dyfishtë fryrje.


Fjalet kyqe : llojet  perbersve  eshte  peciva  pluhuri  fryres  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bamje me karrota
Lëngu energji shtues
Tavë me patate