Kunefe-embelsir turke
Kunefe-embelsir turke

Kunefe-embelsir turke

Kuzhint.com

Përbërësit: 500 gr kadaif 400 gr krem i ëmbël 100 ml qumësht 150 gr gjalpë i shkrirë 300 gr sheqer 200 ml ujë një limon të shtrydhur

Përgatitja: në një ënë grijmë kadaifin, shtojmë gjalpin dhe i përzjejmë të dyja.

Në tavën e furrës shtrojmë gjysmën e kadaifit.

Në një enë përziejmë qumështin me kremin e ëmbël, dhe në tavë shtrojmë masën sipër kadaifit.

Sipër kremit të ëmbël shtrojmë dhe pjesën e dyë të kadaifit.

E pjekim në 170 gradë C për 30 minuta deri sa të skuqet.

E nxjerim nga furra dhe e lëmë të ftohet.

Sherbetin ia hedhim në momëntin që e servirim.

Për sherbetin: ziejmë sheqerin dhe ujin me lëngun e limonit për 4 minuta nga moneti që merr vlim, dhe ia hedhim ëmbëlsirës të nxeh. living. al


Fjalet kyqe : embelsira  emb  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

ÊMBËLSIR ME BAJAME DHE KOKOS
Humbni 3 kg në 5 ditë me lëng majdanozi
Salca shtepie me speca te kuq