Revani turke me mak
Revani turke me mak

Revani turke me mak

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

3 veze, 250 gr Sheqer, 250 ml Qumesht, 250 ml Vaj, 250 gr Mak, 250 gr Grize, 375 gr Miell, Nje pako pecive, Nje pako sheqer vanille, , Per sherbetin:, 500 gr Sheqer, 250 ml Uje, Nje luge qaji leng limoni, Perberesit per kremin:, 200 ml Ajke, Arra per dekor sipas deshires suaj

Pregaditja e recetës :

Nxehim furren ne fillim ne 170 Grad.

Pergadisim se pari sherbetin duke i hedhur te gjithe perberesit ne tenxhere.

E vendosim mbi zjarre dhe e lem te zihet dri sa te shkrihet sheqeri pastaj e largojme nga zjarri e lem te ftohet.

Per brumin rrahim vezet me sheqerin pastaj ia shtojme te gjithe perberesit e tjere nje nga nje duke e perzier vazhdimisht masen.

Derdhim brumin ne tepsi te lyer me vaj e vendosim pastaj tepsin ne furre per tu pjekur ne temperatur 170 Grad per 25-30 minuta.

Largojme nga zjarri e lem te ftohet pastaj ia hedhim sherbetin mbi revanin. (shpojeni disa here revanin me thike ose piru).

E lem edhe pak qe te ftohet revanina pastaj e lyejme siper me ajken e rrahur dhe i hedhim disa arra siper per dekor.


Fjalet kyqe : embelsira  revani  turke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Salate me patet dhe djathe feta
Mask për themra te qara
Marshmallows