Kuleq me mak per mengjes
Kuleq me mak per mengjes

Kuleq me mak per mengjes

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

200 gr të gjalpit në temperaturën e dhomës, 2 lugë kos, 2 vezë (një të ), 1 heaping lugë çaji kripë, 1 grusht majdanoz te copëtuar imet, 1 lugë çaji pluhur pjekje, 3-4 gota miell, Fara te makut për lyrje.

Pregaditja e recetës :

Gjalpë, kos, 1 vezë dhe 1 të verdhë te ves i perziejm bashk, shtoni me shum se gjysmën e miellit nje her,

Vazhdojm perzirjen dhe, shtoni kripë dhe pluhur per pjekje Shtojm majdanoz dhe gatuajm brumin

Nga brumi i gatuar bejm kuleq me madhësinë që ju deshironi i rrokullisim këputur, ne te bardhen e vezë me parëte rrahur lehtë, dhe pastaj ne farae e zeza te makut,

I renditim ne nje tepsi ato dhe i pjekin në një furrë te oara ngrohur ne 180 shkallë dhei leme qe te piqen deri sa te marrin ngjyrëte art dhe te jen plasaritur si ne foto.


Fjalet kyqe : brumera  kuleq  mengjes  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qepa dhe hudhra mbrojnë nga kanceri i stomakut
Tatlia me lengë portokalli
Pa ilaqe kunder alergjis se syve