Kroasan (kifle)
Kroasan (kifle)

Kroasan (kifle)

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

3 veze, 3 luge sheqer, 200 gr gjalpe, 1 gote qumesht, 700 gr miell, lekure limoni, maje birre, nutella ose recel

Pregaditja e recetës :

Perziejme te gjithe perberesit dhe formojme nje top.

E leme per gati nje ore sa te vije brumi.

E ndajme topin ne disa topa me te vegjel si ne fotodhe me secilin top bejme nje rreth(jo te holle )duke e hapur i palosim siper njera tjatres duke i vendosur ne mes gjalp te grryer ne rende dhe e formojm nje pet te madhe ne forme rrethi.

Pastaj e ndajm peten ne pjese te barabarta dhe ne cdonjeren pjes vendosim nutellen, djathin, recelin ose i bejm pa mbushje.

E rrotullojme nga lart -poshte dhe formojme kiflen.

Keto i veme ne tepsi dhe i leme gati nje ore sa te vijne prape.

I pjekim ne furre me 180 grade per 30 min dhe jane gati per tu sherbyer.


Fjalet kyqe : brumera  kroasant  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte e Erret
Ëmbelsirë me bruznica
Torte me cokolad dhe kokos