Kokos- Biskota
Kokos- Biskota

Kokos- Biskota

Kuzhint.com

Perbersit; -250 gram sheqer - 1 qese sode - 30 mililitra vaj - 1 kore prej limoni - 50 gram kokos - 200 mililitra ujë - 500 gram miell Pergaditja: Bëni brumë prej miellit, vajin dhe korën e limonit.

Gjatë përzierjes shtoni ujë sa të fitohet një brumë i përshtatshëm.

Prej saj prisni copa, bëni topa dhe pastaj formoni sipas dëshirës.

Mund t’i bëni në forma të topit apo kifleve.

Ideja për format mund t’i fitoni nga fotografitë nga ana e tekstit.

Format e përgatitura nga brumi vendosni në një foli të aluminit.

Piqni në furrë të nxehur në 180 gradë celsius, rreth 20 minuta.

Kur të fryhen nxirrni nga furra.

Prej ujit dhe sheqerit bëni sherbet të cilën do ta vloni.

Me të zbutni kollaçet dhe shtoni kokosin.


Fjalet kyqe : embelsira  kokos  biskota  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kuleq te mbushur me puding
Petulla (krofne) te mbushura
Aroma te thjeshta dhe freskuse