Kekë me limon
Kekë me limon

Kekë me limon

Kuzhint.com

Kekë me limon

4 kokrra vezë,

1 gotë sheqer,

1 gotë vaj,

1 gotë qumsht,

1 limon levorja,

2. 5 gota me millë,

1 pluhur fryres pjeke,

1 sheqer vanil.

Pergatitja:

Ne fillim rrahim vezet me sheqer derisa të dyfishohet masa pastaj ia shtojm edhe perbersit e tjer dhe masen e fituar e qesim ne tepsi me formen si ne foto te lyer me gjalp de e pjekim ne furrë të ngrohur ne 190 grad.

Pasi te pjeket e shpojm siper dhe ia hedhim lengun e një limoni si dhe sheqerin pluhur të tretur mirë me 4 lugë lëng limoni.


Fjalet kyqe : embelsira  keke  limon  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca turshi nga Egzona Ami Fejzullahu
Krelanë me hithra
Hani peshk të paktën një herë në javë