Kek me leng portokalli
Kek me leng portokalli

Kek me leng portokalli

Kuzhint.com

Perberesit:

 • 4 veze
 • 200 ml (nje gote uji) vaj
 • Nje gote uji kos
 • Nje gote uji sheqer
 • 2. 5 gota te uji miell
 • 1 luge e qajit pluhur paste
 • 1 luge e qajit sode bikarbone(sode buke)
 • 2 luge kakao
 • 50 gram cokolad te grimcuar
 • 1 portokall (levorja ne rende dhe lengu 3 portokalleve)

Pergaditja:

Tunden se pari vezet me sheqer e pastaj shtohet kosi, vaji e mielli i perzier me pluhur paste dhe sode buke.

Ne kete mase qitet edhe levorja e renduar e portokallit, cokolada ne rende dhe lengu i tij.

Kallepin per kek me vrime ne mes e lyejme me margarine dhe e qesim brumin vetem e ndajme nje gote te ujit nga brumi ne te cilin do te qesim kakaon dhe e perziejme mire dhe e qesim ne kallep perrreth vrimes se kallepit mbi brumin tjeter.

Piqet ne temperature 180 grade per 40 minuta.

Pasi te nxjerrim nga furra e leme pak te qendroj dhe ia hedhim lengun e portokallit dhe e hjekim nga kallepi kur vetem skajet paraprakisht I largojme me thike.

Pastaj e rrotullojme permbys dhe e prejme ne feta te holla dhe shihet se pjesa e kaft I mbetet ne mes Shume e shijshme dhe e bukur.


Fjalet kyqe : embelsira  leng  portokalli  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me krem dhe qershia
Toptha me kokos nga Kaltrina Berisha
Disa keshilla qe mos te keni flok te yndyrshme