Kuleq te shpejt ne tigan
Kuleq te shpejt ne tigan

Kuleq te shpejt ne tigan

Kuzhint.com

Perberesit:

  • 500 gr miell
  • 1 luge krip
  • 2 lyge vaj
  • 1 peciv
  • Uje te vaket

foto/coolinarika. com/

Pergaditja:

Nga mielli, kripa dhe vaji behet nje brum ne uje te vaket duke e perzier gradualsht derisa te behet nje brum i trashe qe te punohet me dore.

Brumi lihet te qendroj 20 min dhe pastaj ndahet dhe behen topthapak me te mdhenj se per pite

Pasi brumi te kete pushuar, ne tavolinen e punes i rrisim ne pete kuleqt me tollues dhe pasi te kete marr madhesine peta te nje pjate marrim nje tigan e lyejm pak

me gjalp dhe aty e qesim kulaqin qe te piqet ne temperatur te ulet jo te larte duke e rrotullu qe te piqet njelloj ne te dy anet.

Pasi te kemi perfundu me pjekjen e tyre

kuleqet i lyejm siper me krem te perziera me sallam te prera ne copza te vogla dhe djathe te forte ne rendeose parmezan. Per ta pasur me te kjart shikoni foton!

Nese vertet i gatuani ateher ju befshin mire!


Fjalet kyqe : brumera  kuleq  shpejt  tigan  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lakra mbrojtëse ndaj rrezatimit
Si të gatuajmë qofte të madhe të mbushur?
>Dollem< nje gjelle nga Vlora e gatuar nga Endri Fabiola Noel