Karota e zier mbron zemrën, lufton kancerin
Karota e zier mbron zemrën, lufton kancerin

Karota e zier mbron zemrën, lufton kancerin

Kuzhint.com

Ushqimi i njomë është veçanërisht i shëndoshë.

Mirëpo, shkencëtarët nga Universiteti amerikan i Arkansasit, kanë zbuluar se karota bën përjashtim e zier, përmban më

shumë se të tretën e fenoleve, të cilat e mbrojnë zemrën më tepër se e paziera.

Prerja e karotës para zierjes sjell deri tek ajo që efektet e saj kryesore nutritive të derdhen në ujë ku po zihet.

Nëse i zieni të tërat dhe e preni më vonë, mund të kënaqeni në shijen e tyre por edhe në efektet e shëndetshme, deklaroi dr.

Kristen Brandt, njëra prej shkencëtarëve që kryen këtë studim.

Ajo shtoi se karota e tërë e zier është shumë e shëndetshme dhe e thjeshtë për përgatitje dhe se njerëzit do të duhej t’i

pranojnë shprehitë e tilla të konsumimit nëse mendojnë ta ruajnë shëndetin.

Studimi dëshmoi se sheqeri natyral i karotës përmban efekte të fuqishme anti-kancerogjene me konsumimin e

të cilave zvogëlohet rreziku nga kanceri.

Megjithatë nëse e preni para zierjes, ajo i humb efektet e saj të shëndetshme.


Fjalet kyqe : keshilla  karota  zier  mbron  zemren  lufton  kancerin  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

POGAQE E SHPEJTE
Ëmbëlsirë me krem çokollade
Qofte me lulelaker dhe veze