Embelsire me  pije fanta
Embelsire me pije fanta

Embelsire me pije fanta

Kuzhint.com

Perbersit :

3 vezë, majë e kripë,

Sheqer 3 lugë, 4 luge miellë, 3 luge kakao, vaj 50ml, 1/2 lugë vanil, 1/2 lugë pluhur pjekje.

Për mbushjen e bardhe:250g gjizë djathë, krem 200ml, 1 vanilje, 3 luge sheqer.

Për shtresen e fundit:

Lengu i 3 portokallave, 7dl Fanta Orange, 2 pudinga krem karamel,

Sheqer 2-3 luge.

Pergaditja:

Si fillim rrahim vezet me mixer mire e mire, shtojme kripen sheqerin dhe vajin duke vazhduar me perzierjen.

Pasi te kemi fituar nje mase te duhur shtojme miellin, me pecivn dhe vanilen duke e perzier tani me tel kuzhine.

Kete mas e qesim ne tepsi dhe e pjekim ne furre te parangrohur me temp. 180 grad

Pergaditja për mbushjen e bardhe:

Ne fillim rrahim me mixser kremi derisa te dyfishohet pastaj shtoni djathë gjizë, vanilje dhe sheqerin dhe përzierje atë përsëri.

Nëse ju preferoni tortë më të ëmbël ateher shtoni edhe më shume sheqer në përzierje.

Kete kream ia hedhim siperpandispanjes me kako dhe e leme te mpikset per disa minuta.

Pergaditja shtresen e fundit:

E ziejm lengaun e portokallave se bashku me fanten në një tigan, me sheqerderi sa te merr val ndërkohë në një tas të vogël përzierje pluhur Puding me Fanta ose me uj dhe e hedhim kete përzierje në en duke e perzier nxitje të vazhdueshme.

Brenda 1-2minutes ajo duhet tëbehet nje mas e butë dhe e trashë.

Masen e fituar e vendosim siper kreamit te bardhe dhe e leme te ftohet.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  leng  fanta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe e embel me arra
Ja si t’i shpëtoni jetën dikujt që ka pësuar para-infarkt
Gjemë prej kumbullave nga Bardhe Buçaj