Krofne me copza cokolade
Krofne me copza cokolade

Krofne me copza cokolade

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 kg miell dhe 3 vez , 1 gota caji me vaj ulliri, 14 gr maja, 2 lug qe ham me sheqer , 1 lug me krip, Qumesh te vaket, Vaj ulliri per fergim, 100 gr copza cokolad e zez

Pregaditja e recetës :

Ne fillim e nxajm brumin nga te gjithe perbersit e mesiperm dhe pastaj e lem qe te pushoj afer nje ore ne nje vend te ngroht pastaj nga ky brum i bejm nje pet dhe nga peta formmoj petulla duke i prer me nje got uji si ne foto dhe i fergojm ne nje tigan me vaj te nxeht deri sa te marrin ngjyren e deshiruar ose si ne foto

Kujdes gjate fergimit te mos na digjet cokolada, i sherbejm te ftofta ose ashtu sic pergaditen me sheqer pluhur dhe qaj


Fjalet kyqe : brumera  krofne  copza  cokolade  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe mufins te shpejta
Embelsir me bollgur
Fete Pule (shnicla)