EKLER
EKLER

EKLER

Kuzhint.com

Perbersit:

 • 250 ml uje
 • 150 Miell
 • 100 ml vaj
 • 1 pako peciv
 • 4 ve

Filli:

 • 3 Te verdha te ves
 • 7 lug gjelles sheqer
 • 6 lug gjelle nisheste
 • 700 ml qumesht
 • 50 gr margarine
 • 1 vanile
 • 200 gr shllag
 • 100 gram qokolad

Pergaditja:

Marrim nje tigan dhe ne te hedhim ujin dhe vajin dhe I lejme te velojn, pastaj hedhim miellin dhe peciven, pastaj shkojm duke formuar brumin deri sa te mos ngjitet ne tigan, pasi te voket brumi fillojm te thejm vezet nje nga nje dhe vazhdojm te perziejm mire e mire qe te mos behet grud.

Formen e bejme sipas deshires dhe I vem ne nje tav te lyer me gjalp dhe I fusim ne furre per 15 min ne 200 grad dhe pastaj ulim temperaturen 150 grat per 10 minuta te tjer.

Nderkoh pergaditsim fillin,

Ne nje tigan hedhim qumeshtin e velojm dhe shtojme perbersit e tjer te cilat I bashkojme fillimishte ne nje ene prej 100 ml qumesht, 6 luge nisheste, 7 luge sheqer, 1 vanildhe 3 te verdha t eves, te gjtha keto I shtojme sa te ftohet pak qumeshti dhe shkojm duke I perzier me mikser te gjithe perbersit.


Fjalet kyqe : embelsira  ekler  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Paçë me peta të bakllavës
Keshkyl
Torte me arrë kokosi