Kifle trekendesh me molle
Kifle trekendesh me molle

Kifle trekendesh me molle

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 pako margarin ( 250 gram), 1 vezë, 1, 5 gota sheqer pluhur, 2 bardak çaji niseshte, 2 lugë kos, 1 vanilje, 1 Pluhur per pjekje (peciv), mielle sipas nevojes, Per mbushje ;, Gjeme kumbulle, molleose sipas shijes, Për dekor;, Sheqer pluhur

Pregaditja e recetës :

Perbersit;

  • 1 pako margarin ( 250 gram),
  • 1 vezë,
  • 1, 5 gota sheqer pluhur,
  • 2 bardak çaji niseshte ,
  • 2 lugë kos,
  • 1 vanilje,
  • 1 Pluhur per pjekje (peciv),
  • mielle sipas nevojes,

Per mbushje ;,

  • Gjeme kumbulle, molleose sipas shijes,

Për dekor;,

  • Sheqer pluhur,

Përgaditja e recetës;

Ne nje ene e perziej margarinen e shkrire pak dhe te ftohu me vezë, sheqer pluhur, niseshte, kosin, vanilje, pluhur per pjekje(pecive), dhe

miellin duke formuar nje brume pastaj brumin e ndajm në katër topa të rrumbullakëtdhe e tollojm ne nje pet duke ia dhen formen si në foto.

Pastaj ia vandosim mbushjen ne mes duke e mbyllurdhe mbeshtjell si ne foto.

I renditim ne tepsi te shtruar me leter per pjekej dhe i pjekim per në 180 grad, deri sa të marrin nje ngjyre te artë.

10 minuta pasi ti largojm nga furra i dekorojm me sheqer pluhur/kakulelimutfak/


Fjalet kyqe : brumera  kifle  trekendesh  molle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Urreni të mbani dietë? Fajin e kanë qelizat nervore!
Kifle te shpejta
Biskota me limon