Buke me rrushe te terur dhe mjalte
Buke me rrushe te terur dhe mjalte

Buke me rrushe te terur dhe mjalte

Kuzhint.com

Perbersit per nje tepsi 30 cm te gjate:

  • 100 gr Rrushe i terur
  • 100 ml Leng rrushi ose molle
  • 1 Ve
  • 300 gr Miell
  • 1 Luge qaji bakin
  • 1 Katror kvasac(maja)
  • Pak krip
  • 350 gr Qumesht te vaket
  • 30 gr Gjalp i shkrire
  • 3 Luge gjelle mjalt

Pergaditja:

Tepsin e lyejm me vaj dhe e lem anash.

Rrushin e terur e qesim ne lengun e rrushit per tu zbutur.

Ndajme vezen.

Te bardhen e vezes e rrahim me mikser jo shume.

Perzim mielli me bakinin dhe kvasacin dhe e perzim ne nje enet te thelle.

Kripen me te verdhen e vezes, qumeshtun, gjalpin dhe mjaltin e perzime dhe kete e qesim te mielli dhe e rrahim mir me mikser.

Mandej e kullojme rrushin dhe se bashku me te bardhen e vezes e qesim te masa me miellin.

Ngjeshim brumin dhe i japim formen e bukes dhe e vendosim ne tepsi.

E mbulojme me folie te tejdukshme dhe nje lecke kuzhine dhe e lem 15 minuta ne nje vend te nxeht te qendroj.

Furren e nxehim ne 180 Grad dhe e vendosim buken ne furr per tu pjekur per 35 minuta.

Burimi: http://www. kuechengoetter. de/

Perkthimin e ka bere www. tegatuajm. com


Fjalet kyqe : brumera  buke  rrushe  terur  mjalte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Djathe i pergaditur me kose
Biskota si piramid
Tranguj turshi