Bukë e zezë me miellë integral
Bukë e zezë me miellë integral

Bukë e zezë me miellë integral

Kuzhint.com

Perbersit;

1. 5 kg mielle integral uje te vaket,

1 luge krip,

1 luge kfasac.

Pergaditja;

Ne nje ene qesim miellin dhe duke e bere nje grope ne mes aty qesim krypen dhe kfasain i perziejm dhe duke e shtuar ujin e vaket ngadal e nxem nje brume te ngjeshure derisa te mos na ngjitet neper en dhe duar.

Brumin e gatuar ne en e mbulojm me kapak dhe e leme qe te dyfishohet pastaj marrim dhe prap e ngjeshim duke e rrotullu disa her dhe prape e mbulojm dhe e leme edhe per 15 minute tjera ku do te fryet perseri.

Marrim tepsin qe do ta pjekim buken e lyejm me gjalp dhe ne te e qesim brumin e gatuar me pak nga vaji qe ti japim formen si ne foto duke i renditur mire dhe e mbulojm me picet dhe prap e lem qe te pushojqe edhe nje her te dyfishohen deris te nxehet furra, ne 200 grad C.

Buken e ardhur e vendosim ne furre per tu pjekur derisa te merr nje ngjyre te deshiruar pastaj e hekim nga furra dhe siper e lyejm me gjalp tere siperfaqen e buke dhe prap e fusim ne furr duke e ndalur temperaturen ne O grad.

Si keshille;Qe buka mos ta humb elasticitetin dhe te qendroj gjithmon e but si ne fillim kur eshte pjekur juve ju duhet qe pasi ta hekni buken nga furra e mbeshtjellni mir me leter kuzhine dhe e futeni ne nje qese najllani duke e mbyllur qe mos te i del avlli askund, dhe mbasi te prekni buken dhe te siguroheni qe me nuk eshte e forte (se paku 5-7 min) e largoni prej qeses dhe letres dhe buka do ta mbaj butesin deri ne 2-3 dit.

Provoje dhe bindu me ket ide shume te mire dhe shperndaje nese te duket e dobishme kjo ide!


Fjalet kyqe : brumera  buke  zeze  mielle  integral  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gurabi të shpejta
Speca turshi me hudhra nga   Albini Learti Jetishi
Reçelë nga  ftoni