Steak me karrota dhe pure
Steak me karrota dhe pure

Steak me karrota dhe pure

Kuzhint.com

Perberesit:

200 gr Patate,

Krip dhe Piper,

Pak Sheqer,

2 Karrota me madhesi te mesme,

1 Luge qaji vaj,

125 gr Beefsteak,

5 Luge gjelle qumesht,

Mustard(muskat).

Pergaditja:

Patatet i qerojme, i pastrojme me uje dhe i presim ne katrore.

I hedhim ne uje me krip dhe i lem 10 minta te zihen.

Karrotat i qerojme, i pastrojme dhe i presim ne feta ne menyre te pjerret.

Hedhim gjysem luge qaji vaj ne tigan dhe aty i fergojme 2 minuta.

Pastaj i hedhim krip, piper dhe pak sheqer.

Ia shtojme edhe 3 luge gjelle uje dhe e lem te zihen per 4 minuta duke ia vendosur kapakun siper.

Beefsteak-ut i hedhim krip dhe piper dhe ne tigan te nxehur me gjysem luge qaji vaj e pjekim ne te dy anet nga 2 minuta.

Patatet i kullojme dhe se bashku me 5 luge gjelle qumesht i bejme pure duke i hedhur pastaj krip dhe muskat.

Servojme ne pjate karrotat ne njeren anen, afer tyre puren dhe ne fund beefsteak-un.

Mund t`ia bashkangjitni edhe nje pjate me salat te gjelber.


Fjalet kyqe : gjellera  beefsteak  karrota  pure  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me banane
Pitalka për iftar
Cheesecake me qokolad dhe kanell