Bombica me zemer kumbulle
Bombica me zemer kumbulle

Bombica me zemer kumbulle

Kuzhint.com

PËRBËRËSIT (700g) patate të bardhë (150g) miell 2 vezë (50g) bollgur gruri majë e kripë (180g) prezlle (70 -75g) sheqer (40 g) gjalpë pakripur 6 kumbulla, te pastruara dhete përgjysmuar 2-3 lug sheqer pluhur për të përhapur mbi këto kumbulla UDHËZIME Filloni duke pastrimin e kumbulla, përgjysmojë ato dhe hidhni ne nje pjatdhe ia qesim siper 2-3 luge sheqer pluhur mbi ta. Lani patate dhe i vendosim ne vlim ato me lëvozhga. Ndërkohë, në një tigan shkrihet gjalpë pastaj shtoni prezllet dhe sheqer kafe ne ngrohje të ulët.

Kur ai bëhet i artë-kafe hiqni nga të nxehtit dhe përzierje me sheqer pluhur; përzierje tërësisht dhe le të qetësohet plotësisht. Kur patatet janë bërë, hiqni zhvishem dhe grini ato në një tas plastike.

Kur ata janë krejtësisht të ftohtë, përzierje me vezë, kripë, miell gruri dhe bollgur.

Brumë do të jetë shumë ngjitës por homogjene. Në rast brumë juaj është shumë i lagësht ju mund të shtoni nje lug miell dhe një luge bollgur gruri, por jo më shumë.

Megjithatë, në qoftë se ju ndiqni recetë nuk keni nevojë për me shume ndihm. Shtoni ujë në një tenxhere per ngrohje të lartë; kur filli0n ujë të vlioj shtoni një lugë gjelle vaj në të. Me duart tuaja pak te lagështa, ndajnë brumin në 12 copa të barabarta.

Në qendër të secilës pjesë, vendosni një gjysmë kumbull, pastaj atë e formësojnë atë në form te një top. i vendosim në tenxhere, qe te vloj 3-4 cop në një kohë, dhe mi gatu ato deri sa të rritet.

Duke përdorur një sitë, per ti marrë ata jashtënga vendi i tyre direkt në tigan me përzierje te prezles duke i rotullull rreth tyre për t'u siguruar që ata janë të veshura në mënyrë të përkryer të gjithë per rreth. Shërbehen kur te jen te ftohura plotësisht! Ju beftmire!


Fjalet kyqe : embelsira  bombica  zemer  kumbulle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallat me mishe lope dhe patate
Bombica me arra
Supë peshku me perime