Biskota te shpejta
Biskota te shpejta

Biskota te shpejta

Kuzhint.com

Perbersit: ~ 250 g gjalpi (në temperaturën e dhomës) ~ 1 filxhan majonezë ~ 1 filxhan sheqer pluhur ~ 1 pako vanilje ~ 1 pako pluhur pjekje ~ 3-5 gota miell ~ Për ta dekoruar, sheqer pluhur Përgatitja: Ne nje ene te thelle shkrijem gjalpin duke ia hedhur sheqerin dhe majonezen i perziejm me tel kuzhine dhe gradualisht i shtojme perbersit e tjere si miellin peciven dhe i gatuajm deri sa te formojme nje mase homogjene.

Pasi te jete gati brumi me forma te kuzhines e shtrijme peten me pic dhe ne diameter prej 10 cm i bejme format si lule i rendisim ne tepsi te lyer me gjalpe dhe i fusim ne furre per 15-18 min ne temp 180 grad.

Pasi te fothen i sperkasim me sheqer pluhur dhe jan te gatshme per tu servir. Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  shpejta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qorbë me mishë të bluar fasule të kuqe
Pite  me rende si ne kohrat e gjysheve
Ëmbëlsirë me maskarpone