Embelsir me oblland
Embelsir me oblland

Embelsir me oblland

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

4 dl qumësht, 400 gr sheqer, 100 gr çokolatë kuzhine, 250 gr margarin, 100 gr kokos, 500 gr keksa të bluar, 300 gr Jaffa keksa, 2 fletë obllande

Pregaditja e recetës :

Ziejmë qumështin me sheqer, i shtojmë çokolatën dhe margarinën dhe e lejmë të ftohet.

Kur te jetë ftohur i shtojmë keksat dhe kokosin.

Përziejmë mirë që të bashkohet masa.

Marrim njërën fletë të obllandës dhe mbi të qesim gjysmën e fillit.

Mbi fill radhitim Jaffa keksat pastaj shtojmë gjysmën tjetër të fillit.

E mbulojmë me fletën tjetër të obllandes dhe e shtypim pak me dorë.

Përmbi i qesim një tepsi që ta mbaj të shtypur deri të ngjiten dhe të forcohet pak obllanda.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  oblland  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rolada te vogla me kokos
Torte me marcipan
Calzone me proshutë dhe djathë