Biskota te shkrifta me karrota
Biskota te shkrifta me karrota

Biskota te shkrifta me karrota

Kuzhint.com

Përbërësit:

 • 100 g karrota,
 • 120 g miell gruri,
 • 50 g miell oriz,
 • 60 g sheqer,
 • 50 g rrush,
 • 40 g bajame te bluara,
 • një lugë çaji levore limoni
 • 3 lugë qumësht
 • 1/2 lugë çaji pluhur pjekje,
 • 3 lugë vaj ulliri (ose vaj luledielli)
 • një majë uge kanellë,
 • një majë luge kripë.
 • Sheqer pluhur per dekorim

Pergaditja;

Ne fillim zbutim rrushin ne uj te nxent për 20 minuta,

Ne nje ene grryejm karotat ne rende (duke ia hequr ne fillim lëkurë )pastaj shtojm bajamet e blara imët.

Mixojm këto së bashku me pjesën tjetër të përbërësit e thatë, ae : me miell, sheqer, pluhur pjekje, kripë, mevoren e limonit dhe kanellë.

Bëni njëgrop në qendër te mases dhe ne te shtoni vaj dhe qumësht.

Gatuaj për disa sekonda, pastaj shtoni rrushin e shtrydhur.

Formojnë një brum dhe e mbeshtjellim atë me një leckëdhe e lem te pushoj në frigorifer për 30 minuta.

Me pas marrim brumin dhe e shtrijm në një sipërfaqe me miell duke i dhënë asaj një trashësi prej 4-5mm.

Peten e shtrir e prejm me forma ne një diametër prej rreth 5 cm dhe vendosim në një tabaka me letër pjekje.

Piqen në 170 gradë për rreth 15 minuta.

I hekim nga furra dhe i lem qe të ftohen duke i sperkatur me sheqer pluhur.

http://www. ricercadiricette. it/


Fjalet kyqe : brumera  biskota  shkrifta  karrota  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Maskë antirrudhë me limon
Krepa me lëng portokalli
8 ushqime që formojnë muskuj