Biskota me rrush te thate
Biskota me rrush te thate

Biskota me rrush te thate

Kuzhint.com

Perberesit :

220 gr Miellë,

100 gr Sheqer,

80 gr Gjalpë, 1 Vezë,

1 luge kafeje sodë buke,

120 gr Rrush te thate, 1 kokerr limon,

2 gota ujë.

Pregatitje:

Fillimisht vendosim rrushin e thate ne nje ene me dy gota uje dhe i hedhim 2 luge leng limoni qe te zbutet.

Ne nje ene tjeter vendosim miellin, sheqerin, soden e bukes, gjalpin, lekuren e limonit te prere imet, dhe vezen.

I perziejme te gjithe perbersite se bashku deri sa te krijojme nje brume te njetrajteshem. pastaj marrim rrushin e thate nga uji dhe e shtrydhim mire e mire e vendosim rrushi e shtrydhur ne brumin e sapo krijuar dhe e perziejme bashke me te.

Me duar pak te lagura brumin e krijuar e ndajme ne 25 topa te vegjel dhe i vendosim ne nje tepsi te shtruar me leter per pjekjeje.

Pastaj e vendosim tepsin ne furre per ti pjekur biskotat ne temperature 180 grad C per 15 minuta.

Pasi biskotat te jene pjekur i heqim nga furra dhe i leme te ftohen dhe pasi te jene ftohur mund ti sherbejme biskotat me kafe, qaj apo diqka tjeter te lengeshme.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  rrush  thate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë me dekor
Brownie me çokolate te bardhe dhe te zeze
Limoni ‘ilaç’ për Bukuri